přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
nikdo + 6 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory: Výtvarné umění - Malba

Nový příspěvek k tématu

KAMENNÁ RŮŽE PIEDRA DE LA ROSA
Vesuvanka, Monday, 20.05. 2019 - 21:13:11. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Při pozvolném chladnutí čedičové lávy dochází k jejímu smršťování a vytváření většinou pěti nebo šestibokých hranolů (sloupců). Tento geologický jev se nazývá sloupcová odlučnost. Nejznámější u nás jsou kamenné varhany - Panská skála v Českém středohoří.

Mnohem vzácnější jsou kamenné růže, kdy se čedičové hranoly uspořádaly paprsčitě. Kamenná růže Piedra de la Rosa se nachází na ostrově Tenerife (Kanárské ostrovy).
"
BOREČ V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ
Vesuvanka, Wednesday, 15.05. 2019 - 15:51:56. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Boreč je menší znělcový vrch v Českém středohoří s nadmořskou výškou 446 m. Nachází se asi 5 km západně od Lovosic. Patří k dalším přírodním unikátům v Evropě.
Jeho geologickou zvláštností jsou tzv. "ventaroly" - výdechy teplého vzduchu z některých míst na vrcholu kopce v zimě. Čím větší je mráz, tím výraznější je tento jev. Není to však doznívající vulkanická činnost, jak by se na první pohled zdálo.
Při podrobnějších průzkumech bylo zjištěno, že v puklinách mezi kameny se v létě ohřívá vzduch, který pak v zimě uniká jako komínem. Vodní páry z vystupujícího vzduchu, který může být teplý až 16 stupňů Celsia, se srážejí a vytvářejí dojem kouře. V místech těchto ventarol se to pěkně zelená, i když jinde je sněhová pokrývka. Dokonce mohou rozkvést i fialky...
Botanickou raritou je výskyt játrovky borečky (jejíž název je odvozen od této lokality), která se ve střední Evropě vyskytuje pouze na tomto místě.

----------------

Květnové ráno roku 2002 prozářené sluncem slibovalo pěkný výlet, na který jsem se moc těšila. Cesta vlakem uběhla v příjemném rozhovoru s výletníky, jejichž cílem byl Říp. Naše cesta směřovala k vrchu Boreč. Napřed jsme se zastavili tak jako každý rok u studánky, kterou jsme vyčistili, a pak pokračovali k úpatí Borče.

Tentokrát jsme se zaměřili na květenu.  Louka na úpatí nás přivítala  mnoha rozkvetlými prvosenkami. To bylo překvapení! Tolik petrklíčů na jednom místě jsem ještě snad neviděla - byly zejména přibližně ve středu louky, směrem k okrajům byly spíše "rozseté". Další krásnou rostlinou, která se nám představila  velkými červenofialovými květy, měnícími odstíny do modré až azurově modré, byla lecha (hrachor) jarní. Lecha si vybrala své místo v levém horním okraji louky, zatímco na opačném konci začal kvést pryskyřník a na hranici lesa zářily bílé květy ptačince velekvětého.  Středohorské louky na mě často množstvím a barevností květů působí jako mozaiky.

Posadili jsme se a obdivovali malebné panoráma Středohoří. Přímo před námi se tyčil Lovoš, nad nímž se objevovaly mráčky. Kletečná, Ostrý a Milešovka byly ve slabém oparu. Sluníčko příjemně hřálo, jen chvílemi foukal chladnější východní vítr.
Nad loukou poletuje bělásci a pak se tu  objeví větší rezavý motýl s tmavými skvrnami, který  jen rychle přeletí, několikrát se vrátí, ale nesedne si, takže nemohu motýla blíže určit. A kdo nám dnes zpívá? Budníček lesní, sýkorka, drozd, strnad luční a někdo z pěnkavovitých. 

Opustíme louku a jdeme při okraji listnatého lesa, kde ještě kvete sasanka hajní. Jaterníky už odkvetly, zato se můžeme potěšit jejich mladými svěže zelenými listy. Jiné listy nám prozradí, kde pokvete mařinka vonná, mochna husí, jitrocel a další rostliny. Trnky jsou obalené drobními bílými kvítky.  Keře, často hustě rostlé, lemují louky i pole, což dodává krajině malebnosti, ale je to především výborné zázemí pro ptáky a zvěř. Naši pozornost upoutá "ostrov podbělů" odkvetlých i kvetoucích. V poli, které se již zelená, tu a tam kvete maceška rolní (Viola arvensis).  Zahlédneme babočku paví oko, která nám udělá radost a usedne na cestu.

Sluníčko se schovává za mraky, které rozhání vítr. Pozorujeme stíny mraků prohánějící se po kopcích. Nádhera!  A mně se vybaví dávná, prádávná doba, kterou žádný člověk nepamatuje. Tehdy se tu odehrávalo bouřlivé drama ohně, kdy země se chvěla a burácela, do výšky vystupovaly sloupy dýmu s černým popelem,  tryskaly fontány rozžhaveného kamení a  rozlévaly se  řeky lávy. Následovala doba, kdy vyhasly krby, vychladl kámen a krajinu modelovaly chladné živly, ale jiskra ohně zůstala - rozdává život a radost v barevné kráse, vůních i zpěvu.
"
ŽIVOT NA ETNĚ
Vesuvanka, Sunday, 12.05. 2019 - 09:15:38. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Je to starší obrázek, který jsem namalovala podle fotky, a to mnohem dříve než jsem měla možnost Etnu navštívit a obdivovat její bohatý život. Na fotce mě zaujal obrovský dub - nejspíš stálezelený dub cesmínový (Quercus ilex), malý človíček, který ho obdivuje, a velké lávové balvany. Místo je přibližně v nadmořské výšce kolem 1500 m nad mořem. "
TI DVA
Dominique, Monday, 06.05. 2019 - 20:08:56.
Výtvarné umění - Malba
""
NA SVAHU VESUVU
Vesuvanka, Saturday, 04.05. 2019 - 15:20:40. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Tento obrázek, namalovaný jen zpaměti v jednom hotelu ve Florencii, je ze dne 12. června 1998, kdy jsme se s dcerou vracely z cesty po italských vulkánech. Byla jsem tehdy doslova nabitá úžasnými zážitky a dojmy z návštěvy sopek, a tak jsem musela ještě na území Itálie alespoň jeden z těchto dojmů vyjádřit barvami (s akvarely jsem tehdy začínala). Bylo to naše první setkání s Vesuvem. Když jsme odbočily z úzké mětské uličky a po levé straně uviděly úžasnou divokou sopečnou scenérii, věděly jsme, že to je ta správná cesta , vedoucí k vrcholu legendárního vulkánu.

Ono totiž nebylo jednoduché tam vyjet, i když se Vesuv ve městě Torre del Greco majestátně tyčil přímo nad námi. Jely jsme totiž samy autem a nebyly vázány na cestovní kancelář, takže jsme nevěděly kudy přesně jet. První odbočka k Vesuvu vedla po silničce krásným piniovým hájem. Zmocnila se mě euforie - pinie a Vesuv k sobě patří - připomněla jsem si starou pohlednici Neapolského zálivu a pinií a Vesuvem, která mi učarovala už v dětství. Po několika minutách jízdy jsme narazily na závoru s cedulí PRIVATE, takže to nebyla správná cesta. Vrátily jsme se na hlavní silnici a na další odbočce znovu vyjely nahoru a za chvíli skončily u RISTORANTE VESUVIO s ohrazenou terasou, dál už cesta nevedla. Zklamány se opět vracíme a uvažujeme, jak se správně nasměrovat.

Napadlo nás, že tady snad má všechno název Vesuvio,, a že budeme muset hledat směrovku na "vulcano Vesuvio." Jely jsme pomalu a při nejbližší příležitosti se zeptaly jednoho pána, který nám ochotně poradil. U správné cesty byla nejen směrovka, ale i piktogram kráteru s postavičkou nad ním. Konečně! Stoupaly jsme strmou úzkou ulicí, kde auto jen taktak projelo mezi domy a pak odbočily na cestu, kde byla ta úžasná divoká sopečná krása, o níž jsem psala výše.

Velké a malé kusy lávy, která se tu kdysi valila dolů, proměněná ve studené kamení, je zvěčněné bouřlivé drama, jedna z mnoha kapitola dějin Země. Láva, z níž teď tryská bohatý život. Tehdy jsem poznala jen proslulé kručinky, další rostliny byly pro mě velkou neznámou a podařilo se mně je určit později. Byl to impuls nejen k namalování obrázku, ale i ke studiu květeny dalších vulkanických krajin."
KRUČINKY NA ETNĚ
Vesuvanka, Wednesday, 01.05. 2019 - 12:48:14. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Další endemitní rostlina na Etně je kručinka etnenská (Genista aetnensis) z čeledi bobovitých. Je to keř nebo strom, dorůstající do výšky 2 až 6 m, ale na mém obrázku jsou to ještě nízké keříky. Poměrně nedávno se hojně rozrostly na mladém lávovém proudu. Tyto kručinky rostou zejména na jihovýchodním svahu Etny v nadmořské výšce od 100 do 2000 m. Souvislé porosty vytvářejí většinou na hranici lesa

S kručinkou etnenskou se můžeme setkat i na Vesuvu, kde byla vysazena v roce 1906 po jeho erupci, kdy vyvrhl velké množství popelu, ke zpevnění svahů. Na Vesuvu rostou i další druhy kručinek. "
ROQUE CINCHADO NA OSTROVĚ TENERIFE
Vesuvanka, Monday, 29.04. 2019 - 15:31:28. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Návštěvníky ostrova Tenerife na Kanárských ostrovech zaujme velmi zvláštní skalní útvar Roque Cinchado, který se nachází ve skupině skal Roque del García v národním parku Las Caňadas pod vulkánem Pico del Teide. Skála je tvořena vrstvami lávy různého složení, jak napovídají barvy (červená svědčí o obsahu železa), na jejím tvaru se podílela eroze. Vpravo se zvedá Pico del Teide."
IWAKI-SAN NA OSTROVĚ HONŠÚ
Vesuvanka, Tuesday, 23.04. 2019 - 08:15:45. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Iwaki-san (Mount Iwaki) se tyčí nad krajinou v oblasti Tohoku na severovýchodě ostrova Honšú v Japonsku. Je to stratovulkán (sopka vyvrhující lávu i popel) s nadmořskou výškou 1625 m, tvořený andezitovými lávami. K poslední erupci došlo v březnu 1863. Iwaki-san je posvátnou horou místních obyvatel. V okolí vulkánu jsou termální prameny a jezera.

Tohoku má drsnější podnebí než ostatní oblasti ostrova Honšú. Jsou zde tuhé a dlouhé zimy s velkým množstvím sněhu. Díky úrodné sopečné půdě je tato oblast obilnicí Japonska, pěstuje se zde rýže, která tvoří asi 20 procent celkové produkce rýže v Japonsku, a další zemědělské produkty."
BŘÍZA NA ETNĚ
Vesuvanka, Tuesday, 16.04. 2019 - 08:20:36. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Dnes se ještě jednou zastavíme na Etně, jejíž rostliny jsou pro mě velmi inspirativní.
Na východních a západních svazích Etny v nadmořské výšce 1300 - 2100 m roste endemitní bříza etnenská (Betula aetnensis). Je zajímavá tím, že její bílý kmen má nevýraznou kresbu a někdy je i bez kresby. Bříza dorůstá do výšky 4 - 15 m. V nadmořské výšce nad 2000 m roste jako keř."
PAVINEC HORSKÝ NA ETNĚ
Vesuvanka, Monday, 08.04. 2019 - 14:22:51. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Pavinec horský (Jasione montana) je rostlina z čeledi zvonkovitých. Roste po celé Evropě kromě severských oblastí a části Balkánu na sušších, písčitých a kamenitých místech. Poměrně vzácná je na Slovensku. Vyskytuje se i v severní Africe a ve východní části USA. Je to jednoletá až dvouletá bylina, dorůstající do výšky 20 cm. Vyhledává místa, kde roste osaměle bez zapojení mezi ostatní rostliny. Kvete v červnu a červenci.

Pavinec horský mě zaujal kontrastem barvy květů a lávy a popelu na Etně, a inspiroval k namalování obrázku."
KONIKLEC LUČNÍ ČESKÝ NA ČIČOVĚ
Vesuvanka, Tuesday, 02.04. 2019 - 08:16:49. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Koniklec luční český (Pulsatilla pratensis subspecie bohemica) z čeledi pryskyřníkovitých roste na suchých místech stepního charakteru, na stráních a výslunných skalkách. Kvete v březnu a dubnu. V Českém středohoří jsme se s ním setkali na čedičovém vrchu Čičov (447 m n.m.) v lounské oblasti poblíž obce Hořenec. Pro mě inspirace k napsání básně a namalování obrázku.

HOŘENECKÁ

Na dohled
krajina s kopcem
kočičího jména
s kožíškem okrovým
vybledlým zimou
sluncem prozářená

Obloha sytě modrá
ledový vítr
milostivý není
Pomalé doteky jara

Ve svahu
kde bys nehledal
krčí se zimomřivě
fialové květy
s bělavým sametem
Pulsatilla pratensis
bohemica"
ROSTLINY NA LÁVĚ -MYDLICE SICILSKÁ
Vesuvanka, Friday, 22.03. 2019 - 08:42:29. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Neodolala jsem další rostlině na Etně, kterou je mydlice sicilská Saponaria sicula. Roste zde nad hranicí lesa v nadmořské výšce přibližně 1700 - 2000 m. Rostliny jsou nízké a vytvářejí ostrůvky, připomínající polštářky nebo bochníčky, čímž se chrání proti nepříznivým klimatickým podmínkám (vichry a mrazy). Vyšší bývají jen stébla trávy, která se uchytí obvykle uprostřed ostrůvků.

Mydlice sicilská nám vzrůstem a zbarvením květů připomíná silenku bezlodyžnou (Silene acaulis). Obě rostliny jsou botanicky příbuzné - patří do čeledi hvozdíkovitých. Tvarem květu se Saponaria sicula a Silene acaulis trochu liší, ale na obrázku, kde je celkový záběr i na okolní krajinu není možné namalovat květy detailně. Na svých obrázcích se snažím vystihnout kontrasty lávy a života, který se na ní rodí...

U nás je známá běžně rostoucí mydlice lékařská (Saponaria officinalis), která kvete v létě, někdy i začátkem podzimu. Rostlina je trochu vyšší, její květy jsou v barvě lila nebo světle růžové až bílé a příjemně voní.
"
Rys
luggi, Tuesday, 19.03. 2019 - 08:10:07. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"akvarel, tempera"
Rys ostrovid
luggi, Saturday, 16.03. 2019 - 18:30:27. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"tempery + akvarel"
Z OSTROVA PANTELLERIA...
Vesuvanka, Thursday, 07.03. 2019 - 08:32:12. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Italský ostrov Pantelleria se nachází ve Středozemním moři v sicilské provincii Trapani. Je sopečného původu, nejvyšší horou, spíše jen vrchem je sopka Montagna Grande s nadmořskou výškou 836 m (o pouhý 1 m nižší než naše Milešovka v Českém středohoří). Na čedičové lávě zde můžeme najít bohatou a pestrou vegetaci. Zjara se tu rozzáří žlutými květy "bochníky" pryšce stromového - Euphorbia dendroides, který se vám představí na mém obrázku.
Rostlinu s bílými květy se mně z fotky, podle níž jsem malovala, nepodařilo určit. Vlevo dole jsou suchá torza loňských rostlin."
ROSTLINY NA LÁVĚ - STARČEK ETNENSKÝ
Vesuvanka, Friday, 01.03. 2019 - 08:39:28. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Na lávových polích Etny se nachází mnoho druhů tzv. pionýrských rostlin, které jako první osídlují mladé lávy. Často jsou to endemitní rostliny, s nimiž se jinde ve volné přírodě nesetkáme. Rozmanitost druhů těchto rostlin je dána více faktory: úrodnou sopečnou půdou, obrovskou rozlohou vulkánu, který zaujímá přibližně 1500 km čtverečnch, nadmořskou výškou přbloižně 3340 m, která se trochu vlivem erupcí trochu mění, mimořádně členitým terénem a samozřejmě i polohou vzhledem ke slunci.

Zajímavé vegetační pásmo je nad hranicí lesa v nadmořské výšce od 1700 do 1800 m podle toho, na které světové straně je svah.
Nad hranicí lesa najdeme zejména porosty keřů či stromů žlutě kvetoucích kručinek etnenských (Genista aetnensis) a výš pokračujíí osamělé "bochníčky" růžově kvetoucího kozince sicilského (Astragalus siculus), či trsy dalších rostlin (například pryšce stromového - Euphorbia dendroides) se žlutými květy, violky etnenské (Viola aetnensis) s květy různých odstínů fialové, růžově kvetoucí mydlice sicilské (Saponaria sicula), šťovíku Rumex scutatus aetnensis (ten ani nemá český název) s rezavě červeným květenstvím. Tento druh šťovíku šplhá do výšky až 3000 m nad mořem, a ještě dalších rostlin.

Nesmím zapomenout na starček etnenský (Senecio aetnensis) z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), který se vám představí na tomto obrázku.

Omlouvám se za latinské názvy, snad vás neodradí od přečtení - ony se mně samy vkrádají do textu. Pro mě jsou latinské názvy poetické a k rostlinám tak nějak patří. Pomohou nám i při "detektivním pátrání" po druhu rostlin."
Řeka v poledne
Jessy, Saturday, 23.02. 2019 - 21:01:34. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"olejomalba na plátně podle I. Ostrouchova"
MALÝ MOUREK
Vesuvanka, Wednesday, 20.02. 2019 - 17:42:39. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Jsem milovnice koček, a tak si čas od času některou namaluji podle fotky. Tentokrát mě zaujalo mourovaté koťátko."
Syn Rudého Oblaka
luggi, Tuesday, 12.02. 2019 - 16:09:22. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"tempera"
ŽRALOK VELRYBÍ
Dominique, Sunday, 10.02. 2019 - 20:44:56. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
""
JEŠTĚ JEDNOU ETNA - 24. LEDNA 2019
Vesuvanka, Saturday, 02.02. 2019 - 13:59:22. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Etna se den ze dne mění a inspiruje. Ve čtvrtek 24. ledna kouř ztmavnul a na sněhovou pokrývku se snášel popel a bílý šat začal zvolna šednout. Na fotce, podle níž jsem malovala, mě zaujala i nezasněžená lávová pole s porostem borovic a okrově a nafialověle zbarvených trav, nízkých zelených rostlin a bezlistých keříků (snad kručinek) a stále zeleným keřem.

Na webkameře ze soboty 26. ledna, byly svahy Etny hodně zasypané popelem a přilákaly lidi i s dětmi k odpolednímu výšlapu. Na jedné černé pláni si děti prošlapaly cestu do svahu (bylo vidět, jak hluboko se boří a jak silná je vrstva popelu), a pakl sjížděly dolů na velkých barevných plastových "talířích". Černý čedičový popel nepřilne k oděvvu, snadno se dá setřepa, takže neumaže.
"
ETNA V LEDNU 2019
Vesuvanka, Tuesday, 22.01. 2019 - 09:30:20. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Etna, stejně jako Vesuv a další vulkány, je pro mě velkou inspirací k malování. Etnu sleduji na živé webkameře, takže mám možnost pozorovat nejen její žhavý "dech", ale i počasí, které se tam stále mění, takže svahy a vrcholové krátery vypadají den ze dne jinak. Tu nasněží a během dne sníh částečně odtaje, a pak se opět zatáhne. Etna je někdy i dva dny úplně schovaná pod mraky a pak vykoukne a ukáže se ve své bělostném šatu.... A tak jsem se ji pokusila zachytit na svém obrázku. "
Madona s dítětem: Václav Kovalčík
Flox, Sunday, 20.01. 2019 - 04:54:20.
Výtvarné umění - Malba
""
Umění dřišťálu: Václav Kovalčík
Flox, Monday, 07.01. 2019 - 05:55:32.
Výtvarné umění - Malba
""
ROSTLINY NA LÁVĚ - TRÝZEL ETNENSKÝ
Vesuvanka, Thursday, 03.01. 2019 - 09:51:41. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Na lávě Etny se můžeme setkat s mnoha druhy endemických rostlin, to je takových, které nerostou nikde jinde na světě. Jedním z nich je trýzel etnenský (Erysimum aetnense), který roste v nadmořské výšce od 1000 do 2000 m ve společenství endemických kručinek Genista aetnensis. Kvete od dubna do června."
Sittig Bull
luggi, Wednesday, 02.01. 2019 - 17:47:51. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"tempery"
Vánoční foto-malba: Václav Kovalčík
Flox, Saturday, 29.12. 2018 - 13:22:03.
Výtvarné umění - Malba
""
Good Hawk
luggi, Thursday, 27.12. 2018 - 18:28:38. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Všem na Minimaxu vše nejlepší do roku 2019"
Slon
luggi, Wednesday, 26.12. 2018 - 21:18:40. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Tempery, A3"
ZIMNÍ MILEŠOVKA A PŘÁNÍ...
Vesuvanka, Thursday, 20.12. 2018 - 11:37:55. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Posílám všem "minimaxíkům" zimní pozdrav z Českého středohoří a přeji krásné a pohodové vánoční svátky a hodně štěstí, zdraví, inspirace a tvůrčího elánu v novém roce 2019."
Dnešní nejčtenější článek
Zatím není nejčtenější příspěvek.
E-mail
Jméno:
Heslo:
Poslední komentář
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
91 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.15 sekund