přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
Delewar, AdrianneSi + 6 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory: Výtvarné umění - Malba

Nový příspěvek k tématu

NA SVAHU VRCHU OVČÍN
Vesuvanka, Monday, 07.09. 2020 - 16:02:34. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Dnes se zastavíme v Českém středohoří na poměrně málo známém čedičovém vrchu Ovčín, který se tyčí do výšky 431 m nad mořem a nachází přibližně 3 km jihozápadně od Lovosic. K vrcholu nevede žádná turistická značka, jen úzká nenápadná cestička.
Nápadné jsou ale obrovské balvany ve svahu, které mě nenechaly v klidu ani po návratu z výletu, a tak jsem ještě pozdě večer vzala do ruky štětec a namalovala tuto scenérii tak, jak jsem si ji zapamatovala."
Koně o hodech
luggi, Wednesday, 02.09. 2020 - 19:44:49. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"akvarel, tužka, tuš"
VZPOMÍNKA NA POMPEJE
Vesuvanka, Monday, 24.08. 2020 - 19:21:22. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Pompeje byly objeveny v 18. století. Jejich odkrývání bylo započato v roce 1748. Město se objevilo tak, jak se tu život osudného 24. srpna 79 zastavil. Nedokončená práce, nedokončené pohyby, smrt a zmizení v popelu i v čase. Město zřejmě muselo zemřít, aby jednou vstalo z mrtvých a vydalo nám veliké svědectví o životě v tehdejší době do nejmenších podrobností.

Návštěva Pompejí a Vesuvu byla pro mě velmi silným zážitkem a inspirací k tvorbě. Na Pompeje si vzpomenu vždy, když se blíží 24. srpen."
Lekniny
duha, Sunday, 23.08. 2020 - 18:52:34. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
""
JEZEVČÍK DLOUHOSRSTÝ
Vesuvanka, Thursday, 20.08. 2020 - 08:38:36. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Pejsek mě zaujal na jedné fotce, a tak jsem ho namalovala..."
Vlčí máky
duha, Tuesday, 18.08. 2020 - 18:05:34. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
""
VRCHOLOVÁ SKALKA VRKOČE
Vesuvanka, Sunday, 02.08. 2020 - 12:01:40. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Znovu se vracím k čedičové skále Vrkoč, která se nachází poblíž Ústí nad Labem asi 3 km před hlavním nádražím. Je vidět z vlaku, a zaujme poskládanými sloupy do obráceného vějíře (milíře). Když pojedete z Lovosic, uvidíte ji po levé straně. Skála byla odkryta při budování železnice v 19. století. Na jejím vrcholu se nachází další zajímavá malá skalka, kterou jsem namalovala podle fotky. Přístup k ní je velmi obtížný."
Léto
luggi, Wednesday, 29.07. 2020 - 18:59:23. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"akvarel, tempery"
SVLAČEC ROLNÍ
Vesuvanka, Saturday, 25.07. 2020 - 12:37:50. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Svlačec rolní (Convolvulus arvensis)z čeledi svlačcovitých je známá popínavá nebo poléhavá rostlina, která se vyskytuje v celé Evropě kromě jejích nejsevernějších oblastí. U nás je to původní druh. Květy svlačce rolního jemně voní.

Svlačců existuje víc druhů, známé jsou barevné odrůdy s většími květy (například svlačec trojbarevný nebo svlačec modrý), které bývají pěstovány jako okrasné rostliny."
ROSTLINA Z OSTROVA TENERIFE
Vesuvanka, Monday, 06.07. 2020 - 12:46:30. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Na Kanárských ostrovech se můžeme setkat s mnoha druhy endemitních rostlin, které nerostou přirozeně nikde jinde na světě. Jednou z nich je Urginea večerní (Urginea hesperia), z čeledi liliovitých. Je endemitem ostrova Tenerife, příbuzná tzv. mořské cibuli (Urginea maritima), běžně rostoucí v oblasti Středozemního moře. Z velké cibule, která vyčnívá ze země, zprvu vyrostou široké kopinaté listy, které v době květu zasychají. Urginea večerní roste většinou v nižších polohách (v pásmu sukulentního buše), ale vyskytuje se i v oblasti lesů borovice kanárské (1000 - 2000 m nad mořem). Je to jedovatá rostlina.
Omlouvám se za rozostření, obrázek se trochu zvětšil."
TO NENÍ LOVOŠ, ALE...
Vesuvanka, Thursday, 18.06. 2020 - 15:25:17. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"EBISUDAKE, který je součástí složeného vulkánu Norikuradake na ostrově Kjúšú v Japonsku. Je tvořen andezitem a dacitem (množství SiO2 54 - 70 %). Není aktivní. Na fotce, podle níž jsem malovala, mi tvarem připomněl Lovoš v Českém středohoří z určitého úhlu (z pohledu od Malých Žernosek). Zaujalo mě i pole oranžových máků. Tak vzdálené místo mi připomnělo naši krajinu.

Kvalita obrázku je bohužel horší než na originálu, za což se omlouvám, obrázek se totiž o dost zvětšil. Nevím, proč se mně při vložení většina obrázků, namalovaných na šířku, zvětší, některé jsem dokonce vůbec nemohla vložit, protože se zobrazila sotva třetina. Dříve se mně to nestávalo. Obrázky na výšku se nezvětšují anebo jen málo."
HORA FUDŽI A MODRÁ LOUKA
Vesuvanka, Monday, 01.06. 2020 - 14:00:41. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Zatímco hora Fudži je v kvěrnu ještě pokrytá sněhem, v parku Yamanakako Hananomiyako Park, Yamanashi překvapí louky poseté modrými květy rostliny Nemophila menziesii, která má anglický název "baby blue eyes" (dětské modré oči). Nemophila menziesii je z čeledi brutnákovitých rostlin a pochází ze západních oblastí Severní Ameriky.
"
CESTOU NA LOVOŠ
Vesuvanka, Tuesday, 26.05. 2020 - 16:17:13. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"CESTOU NA LOVOŠ - 8. května 1999

I.
Sedím ve vlaku nad rozevřenou mapou. Ještě je čas se rozhodnout, kde vystoupit a jakým směrem se vydat. Nad všemi lákavými nabídkami zvítězil Lovoš a možná i proto, že je nejblíže od železniční zastávky Lovosice-město. Je rozhodnuto. Přede mnou je den plný dobrodružství a nových objevů, i když obloha je zachmuřená a vyhrožuje deštěm, stejně jako předpověď počasí.
Míjíme Vraňany. Začíná pršet a Říp je v nedohlednu. Bude to tak i s dalšími středohorskými kopečky, ale to nic na mém rozhodnutí vystoupit na vrchol Lovoše nemění.
A již je tu moje cílová stanice. Vystupuji a zelená značka nasměruje moje kroky.
Droboučce prší a jájdu sama, šedivá obloha zřejmě žádného dalšího turistu nevylákala. Cesta vede příkře nahoru podél domků s malebnými rozkvetlými zahrádkami.Nad nimi se někde v dálce v mlze tyčí majestátný Lovoš a já kráčím zdánlivě někam do ztracena.

II.
Dál vede úzká cesta svěží zelenou loukou, jistě rozkvetlou, ale květy jsou většinou uzavřené a mně se nechce promáčet si boty v trávě. Po malé chvíli se dostávám do pásma keřů a stromů. Obdivuji urostlé osamělé rozkvetlé hrušně, zřejmě pozůstatky bývalé slávy sadů.
Keře jsou samostatnou kapitolou jižního svahu Lovoše. Jejich barevná kresba se zvolna vynořuje z mlhy. Větvičky obsypané lístečky různě odstíněné zeleně - od žlutavé, načervenalé až po svěží trávovou. Trnky jsou ještě částečně obsyány drobnými bílými kvítky. To už se zanořuji hlouběji do porostu a moji pozornost zaujme keř kalina - tušalaj, který je v plném květu - velikých bílých okolíků. Listy má zvláštní - tužší, sytě zelené a vrásčité, celkově působí dojmem, že pochází odněkud z jihu.
Cesta teď stoupá mírněji, stále sleduje zelenou značku, která mě zavádí postupně
do listnatého lesa s převládajícími duby. Na zemi narezlé listí s koberečky zelených listů jaterníků, orsejů, fialek...

III.
Zdá se, že jsem tu úplně sama. Pozoruji, jak cestou postupně přibývá kamení - čediče, napřed jen tu a tam nějaký, ale postupně je jich víc, tmavě zbarvené, ale některé i trochu do zelena, to se na nich podepsaly lišejníky. Kameny malé i velké, kameny pórovité i hladké. Mlčící a přece vypovídající o přebohatém životě.
Život - to jsou nejen barvy, ale i zvuky. Ptáci... Keře, stromy na jižním svahu, to je přímo ptačí ráj. A že se radují, není pochyb. Přesto, že pořád mírně prší, ptáci zpívají velmi intenzivně - doslova křičí a připomínají chvílemi křik dětí ve třídě o přestávce... Zaposlouchávám se blíže do všech těch zvuků a zvučků...
Rozeznávám bezpečně hlasy sýkorky, pěnkavy (samečka), budníčka lesního. Po chvíli se ozývá velmi výrazný trylek, který je nápadný úvodními čtyřmi dlohými pomalejšími tóny, které se nepatrně postupně zvyšují a následují velmi krátké rychle se střídající tóny různé výšky. Tento zpěv se dá přesně těžko popsat. Snažím se vypátrat zpěváčka, ale nedaří se mi to. Je velmi plachý - i při tiché chůzi není možné se přiblížit ke stromu, kde sedí, vždy uletí. Je drobný, asi jako pěnkava, barvy světle šedé a hnědé. Domnívám se, že je to pěnice slavíková, ale nejsem si jistá. Dodatečně jsem zjistila, že to byl slavík obecný.

IV.
Další cesta vede serpentinami, je příkřejší. Kamení přibývá, po pravé straně se objevuje první kamenná suť. Jsem v sedle mezi Lovošem a Kybičkou (Malý Lovošem) a cesta stáčí vlevo a vede severním svahem hory a po levé straně je lemována skalkami, tvořenými různě poskládanými nepravidelnými čedičovými hranoly, místy porostlými lišejníky a mechy. Objevuji tu dokonce ještě květy sasanek hajních i jaterníků, které si vzpomněly vykvést tak pozdě, ale ani se jim nedivím, ono je na severní straně chladněji. A znovu vlevo, téměř do pravého úhlu a stromů ubývá. Jejich jemně olistěné koruny se postupně ztrácejí v mlze. A nesmím zapomenout, že duby právě teď kvetou. Pokud je pěkné počasí, je z tohoto místa krásný rozhled na kopečky, ale teď jsou pečlivě schovány. Nevadí. Prohlížím si podrobněji to, co je v dohledu - kámen a život na něm. Další hodně strmá suť po pravé straně a v ní vyrůstají tu a tam malé stromečky - lipky a doubky. Na skalkách vlevo obdivuji menší křivolaké doubky se širokými korunami, které vypadají docela exoticky.
Z puklin mezi kameny vyrůstají lístečky nejrůznějších rostlin a některé kvetou.
Žlutá mochna plazivá, stejné barvy je květ tařice skalní, modře kvete zběhovec a modré jsou i drobné kvítky rozrazilu. A nakonec - vlastně již na vrcholu Lovoše jsou skalky, které deštěm ještě více ztmavly, doslova prozářené bílými světluškami květů bělozářky větvité (Anthericum romosum) z čeledi liliovitých.
Jsem tu na vrcholu Lovoše sama, ale vůbec nejsem sama. Jsem tu s mými milovanými bratříčky a sestřičkami z rodu životného i neživotného, které rozdávají krásu a radost. Tak mi tu do všech těch barev a tônů zaznívá Beethovenova Devátá...
"
Stromy a voda
Flox, Friday, 15.05. 2020 - 05:43:51.
Výtvarné umění - Malba
""
Z OSTROVA TENERIFE...
Vesuvanka, Sunday, 10.05. 2020 - 08:42:49. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Kanárské ostrovy jsou zajímavé nejen po stránce geologické, ale i botanické. Dnes se zastavíme na ostrově Tenerife, kde se můžeme setkat s mnoha druhy endemitních rostlin, to je takových, které nerostou přirozeně nikde jinde na světě.

Jednou z nich je bíle kvetoucí hadinec jednoduchý (Echium simplex), který roste na severovýchodě ostrova v horské oblasti Sierra de Anaga. Dorůstá do výšky 2 - 3 m. Je zajímavý i tím, že zprvu vytvoří růžiců listů, z níž po 4 - 5 letech vyroste velké válcovité květenství a po odkvětu celá rostlina uschne.
Hadinec jednoduchý stejně jako velmi podobný hadinec Wildpretův (Echium wildpretii), který kvete karmínově až červeně, je pěstován v zahradách i na dalších Kanárských ostrovech. "
HORA FUDŽI A SAKURY
Vesuvanka, Monday, 04.05. 2020 - 10:02:57. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Fudži, japonsky také Fudžisan, je posvátnou a zároveň nejvyšší horou Japonska. Vypíná se téměř z roviny do výšky 3776 m nad mořem. Pro svůj tvar pravidelného kuželu je považována za nejkrásnější sopku na světě (k poslední erupci naposledy došlo v prosinci 1707). Fudži je častou inspirací pro fotografy, malíře a básníky.

Velké úctě se v Japonsku těší sakury, které jsou symbolem štěstí, a stejně jako hora Fudži, inspirují umělce. V době, kdy sakury kvetou, jsou pořádány slavnosti sakur (svátek Hanami). Sakury rozkvétají už koncem března na jižním ostrově Okinava, později v ve vyšších nadmořských výškách a severních oblastech, nejpozději (kolem 10. května) na ostrově Hokkaidó.

Sakura je druh třešně (Prunus). Existuje asi 200 druhů sakur, některé druhy mají bílé květy.


"
Ještěři
Flox, Friday, 01.05. 2020 - 14:38:52.
Výtvarné umění - Malba
""
Tažné koně
luggi, Thursday, 30.04. 2020 - 16:55:20. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"tempery"
STROMBOLSKÁ ERUPCE NA ETNĚ
Vesuvanka, Monday, 27.04. 2020 - 09:36:26. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Ohnivé fontány, nazvané strombolské erupce podle sopky Stromboli na Liparských ostrovech, jsou fascinující přírodní ohňostroje - nejmírnější typy erupcí, kdy z kráteru vyletují rozžhavené kameny, které padají zpět a do nejbližšího okolí. Bývají vděčným námětem k fotografování. Na jedné fotce z Etny, laděné do barvy indiga, mě erupce zaujala natolik, že byla inspirací k namalování obrázků v podobném barevném tónu.
Napřed jsem namalovala nebo spíše načmárala ohňostroj studeným voskem (svíčkou), a pak přebarvila akvarelem. Výsledkem jsem byla překvapena. Žhavé kamení na svahu kráteru jsem částečně doplnila pastelkou.
"
DETAIL SKÁLY VRKOČ S KVETOUCÍ TAŘICÍ
Vesuvanka, Tuesday, 21.04. 2020 - 08:35:58. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Čedičový skalní útvar Vrkoč se nachází v Českém středohoří, asi 3 km před nádražím v Ústí nad Labem. Je dobře vidět z vlaku po levé straně cestou z Lovosic. Skála byla odkryta při budování železnice v 19. století. Je unikátní tím, že sloupce jsou uspořádány do obrácené vějíře (milíře). Podobně utvářená skála se nachází až na Islandu.

V dubnu "kvetou skály", a tak i na Vrkoči rozkvétá tařice skalní (Aurinia saxatilis) z čeled brukvovitých."
DOTEKY JARA - DEVĚTSIL BÍLÝ
Vesuvanka, Tuesday, 14.04. 2020 - 08:06:28. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Devětsil bílý (Petasites albus) z čeledi hvězdnicovitých kvete brzy na jaře. Květy zprvu vytvářejí hlavičky (tak jak jsem je namalovala), které se postupně rozrostou do hroznovitého úboru. Zprvu mají rostliny jen krátké lístky na lodyze, po odkvětu vyrostou velké a široké listy.
S devětsilem bílým se můžeme setkat na březích lesních potoků, v příkopech i podél cest, většinou na stinných místech. V Českém středohoří lemuje břehy Milešovského potoka v Oparenském údolí (pod Lovošem).
Kontrast rozkvétající rostliny a tmavého čediče mě inspiroval k namalování obrázku."
Ježíš v Getsemanske zahradě
duha, Friday, 10.04. 2020 - 22:03:54. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
""
Abstrakce
Flox, Friday, 03.04. 2020 - 19:10:08.
Výtvarné umění - Malba
""
NEAPOLSKÝ ZÁLIV V NOCI
Vesuvanka, Wednesday, 01.04. 2020 - 16:25:35. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Volnou inspirací k namalování této noční scenérie byl obraz ruského malíře arménského původu, Ivana Konstantinoviče Ajvazovského, který namaloval v roce 1842, kdy pobýval v Neapoli.

Ivan Konstantinovič Ajvazovskij (1817 - 1900) je proslulý především malováním moří a někdy je právem nazýván malířem moří. Měl obdivuhodnou fotografickou paměť. Stačilo mu podívat se na krajinu a její obraz pak velmi precizně namaloval v ateliéru - tak vznikla většina jeho děl - olejomaleb na plátně, kterých namaloval asi 6000."
Bazilišek
Flox, Monday, 30.03. 2020 - 06:19:25.
Výtvarné umění - Malba
""
Bazilišek
Flox, Sunday, 29.03. 2020 - 09:53:49.
Výtvarné umění - Malba
""
NA ETNĚ SE PROBOUZÍ JARO
Vesuvanka, Sunday, 01.03. 2020 - 16:34:52. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"Etna odpočívá, její vrchol je ještě zasněžený, ale níž na lávovém poli se pomalu probouzí jaro. Na svět vykoukly první květy pryšce stromového (Euphorbia dendroides).

Obrázek jsem namalovala vloni v únoru, kdy bylo na Etně ještě hodně sněhu, který lákal k zimním sportům, zejména lyžování a bobování.
Vloni 11. listopadu napadalo na Etně poměrně dost sněhu, ale letos během února většinou roztál a nový nenapadal. Zbytky starého sněhu se drží už jen místy na severním svahu. "
Sázava pod Sluneční zátokou
luggi, Sunday, 23.02. 2020 - 19:35:27. Hodnocení příspěvku: 10
Výtvarné umění - Malba
"tempery"
Růžový ještěr: Václav Kovalčík
Flox, Wednesday, 19.02. 2020 - 00:41:18.
Výtvarné umění - Malba
""
HADINEC NA OSTROVĚ FOGO (KAPVERDY)
Vesuvanka, Thursday, 06.02. 2020 - 08:00:13. Hodnocení příspěvku: 1
Výtvarné umění - Malba
"Jak jsem psala posledně v díle "Když se řekne hadinec...", hadinců existuje více druhů. Rostou zejména ve Středomoří, na Madeiře, Kanárských a Kapverdských ostrovech. Často jsou to endemitní druhy, které nerostou nikde jinde na světě.
Jedním z nich je hadinec Echium vulcanorum, který roste na Kapverdských ostrovech pouze na ostrově Fogo, a to na svazích aktivního vulkánu Pico v nadmořské výšce kolem 1000 m. Přežívá dokonce i v nezpevněném popelu. Vytváří husté keře dorůstající do výšky 1 - 2 m, jeho květy jsou bílé s modrými žilkami. Byl objeven v roce 1934 a popsán o rok později francouzským botanikem Auguste Chevalierem."
Dnešní nejčtenější článek
E-mail
Jméno:
Heslo:
Poslední komentář
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
91 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.12 sekund