přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
nikdo + 7 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
Dnes světská hudba, zítra duchovní!
Flox - Saturday, 06.05. 2017 - 14:53:19
Téma: Teoretická díla - Hudba

Dlouhodobě pozoruji „temná mračna“ v otázce autorských práv a sporů nejen v populární hudbě. A tak si říkám – dnes světská hudba, zítra třeba duchovní...

 

Dlouhodobě pozoruji „temná mračna“ v otázce autorských práv a sporů nejen v populární hudbě. A tak si říkám – dnes světská hudba, zítra třeba duchovní na bezcitném talíři všemožných soudních tahanic!

S notami, akordy a dalšími kombinacemi existuje zdánlivě až skutečně omezený prostor, kdy se jednotliví autoři a skladatelé mohou vzájemně překrývat svou tvorbou v různých částech a etapách hudebních kompozic.

V dávných dobách to snad nikdo neřešil, neboť se umělci vzájemně inspirovali, většinou respektovali, také z toho původního, co měli k dispozici.

Nikdo je totiž nepranýřoval za prohřešky proti autorským právům. Přejímali a plně využívali tóny, akordy, inspirovali se harmonií, vlastními zážitky a postřehy, či veřejnými dojmy.

Dneska by tito tvůrčí a vnímaví lidé skončili velmi špatně v legislativním a legitimním chaosu, totalitě a anarchii, neboť by byli obviněni z plagiátorství. Pohleďme, jak jsou internetové zprávy a údaje zahlceny nepříjemnými kauzami světových umělců. Cokoliv se totiž dá záměrně ušít na „nepohodlnou konkurenci“ a osvětu!

Obávám se, že duchovní hudba může být zasažena a pravidelně zasahována těmito závistivými nesmysly a pletichami ze strany pochybných individuí, která nemají co na práci.

Často se však v téhle křehké tematice může šlápnout vedle ve formě politických a soudních procesů! Znova podotýkám, že se kombinace melodií, znělek, tónů a akordů mohou i nemusejí „krýt,“ že se zároveň mohou a nemusejí inspirovat, a proto s jistým historickým vývojem sledujeme návaznost a předávání odkazů a pokladů našich předků i současných tvůrců.

Již zmíněný článek není výkřikem do prázdnoty, ale upozornění na „Damoklův meč“ bezohlednosti, která může kdykoliv propuknout a zlikvidovat „nepohodlné.“

Přesto nehájím nekalé úmysly a činy, jenže padají tresty na nevinné lidi, či kapely zejména ve světském světě populární muziky.

A proto bych si nepřál politické a soudní procesy na adresu duchovní hudby, vždyť vím, že má počátek (inspiraci) od samého Boha. Poctiví a nadšení tvůrci duchovní hudby musejí držet při sobě, zároveň se dle mého názoru mohou vzájemně inspirovat a ovlivňovat tvorbou, vždyť dějiny lidstva této Země a vesmíru jsou od toho, aby se vyvíjely správným směrem ve formě lásky, vloh a kvalitních mezilidských vztahů.

Již mnohé skladby se vlastně „opakují“ v různých provedeních, již mnohé skladby nalézají své tvůrčí alternativy a všemožná experimentální vyjádření.

Nechtějme tedy lynče a „pálení čarodějnic“ ve světě umění na adresu „nepohodlných“ lidí – to by byl konec, doslovný pohřeb veškerého budoucího umění!

Vnímejme tak náš společný svět inspirací okolním děním i vlastního nitra, a tak svobodně tvořme, vložme svého tvůrčího ducha do zdařilého výsledku, jenž učiní duchovní a světskou hudbu dostupnou a populární širému světu.

Václav Kovalčík

Související odkazy
· Přidat příspěvek k tématu

Nejčtenější příspěvek na téma Teoretická díla - Hudba:
Halleluja mojí duše

Hodnocení příspěvku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:
hlasovat mohou i neregistrovaní!
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti
"Dnes světská hudba, zítra duchovní!" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Dnes světská hudba, zítra duchovní!
Od: Anonymní - Thursday, 11.05. 2017 - 13:47:41
"Totalita a anarchie". Ano, toho se velmi bojím. Kéž by se kritiky obou extrémů drželo, aniž by se z většího vzteku uchyloval k jednomu z extrémů.

Jéza


[ Odpovědět ]

Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
40 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.01 sekund