přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
luggi, happywork + 6 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
Nástrahy kolem pramenů nejen v akademickém prostředí aneb řešení situace
Flox - Monday, 21.12. 2015 - 12:36:49
Téma: Próza - Úvaha/Zamyšlení

Spravedlnost nejen na akademické půdě nezbytná.

 

Mnohokrát se stalo, že někteří studující ve svých závěrečných pracích neúmyslně zapomněli uvést pramen, a tak byli univerzitou a veřejností pranýřováni za tohle opomenutí, přitom by stačilo do uvedené práce vložit kolek zapomenutého literárního a vědeckého pramenu ve formě hmatatelné i virtuální. Touhle možnou konstruktivní metodou by se jistě ušetřilo mnoho nepříjemností, vždyť jsme jenom lidi, kteří nezáměrně chybují, anebo něco zapomenou v čím dál větším stresu, nervozitě a spěchu.

Univerzity tak trestají většinou „malé rybičky,“ což vychází kontraproduktivně! Jistě by stačila vzájemná zodpovědnost sjednocena s tolerancí a pochopením. Dobří studující lidé nesmí být dosavadním systémem šikanováni, pouze příslušným orgánem vyzváni, aby hmatatelným i virtuálním kolkem, co se týče zapomenutého pramenu, jednoduše napravili svou chybu, vždyť nejsme neomylní, neboť ve svých životech chybujeme, a to často neúmyslně, jak jsem již naznačil.

V praxi se to dá snadno lidsky a pragmatický posoudit. Bohužel velké plagiátorské „známé firmy“ se smějí, kdežto „drobné rybičky“ jsou nemilosrdně „exemplárně“ trestány za drobné opomenutí pramenu!

Chtěl bych, aby se udělala vzdělanostní reforma, jež by počítala s dodatečným dodáním elektronického i hmatatelného kolku ohledně zapomenutého pramene. Jsem toho názoru, že „malé rybičky“ rovněž chtějí napravit situaci, kdežto „velké ryby,“ na něž je současný systém krátký a bezmocný, kráčejí přes mrtvoly!

Jsem toho názoru, že zapomenutý pramen by mohlo řešit upozornění daného orgánu na tenhle nedostatek, dále pak odstranění závady hmatatelným i elektronickým kolkem. Dílo tímhle označené nesmí být diskriminováno, když došlo k nápravě situace.

V případě velkého počtu výtisků, co se týče nechtěného nedostatku, třeba založit a určitý počet let udržovat příslušnou internetovou stránku s kompletním uvedením pramenů díla, anebo v dalším nákladovém vydání uvedenou chybu „ze srdce napravit.“

V otázce novin a časopisů by mohlo být možné uvést v dalších vydáních, kde se chybička skutečně vloudila. Každý z nás chybuje, a tak jsem pro prevenci a dobrovolné napravení těchto omylů. Zato „velké ryby,“ jimž slušnost v otázce publikování nic neříká, musejí za své počínání nést „exemplární“ následky svých trestných činů!

Václav Kovalčík

Související odkazy
· Přidat příspěvek k tématu

Nejčtenější příspěvek na téma Próza - Úvaha/Zamyšlení:
Ó,kolena, kolena...

Hodnocení příspěvku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:
hlasovat mohou i neregistrovaní!
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti
"Nástrahy kolem pramenů nejen v akademickém prostředí aneb řešení situace" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
35 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.01 sekund