přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
nikdo + 6 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
Skryté hudební cítění
Flox - Sunday, 01.03. 2015 - 08:38:02
Téma: Teoretická díla - Hudba

Když si pouštím smutnou a veselou hudbu, napadají mě různé pocity a prožitky, i když texty a okolnosti uvedených písní hovoří jinak. Nějak se musím vžít...

 

Když si pouštím smutnou a veselou hudbu, napadají mě různé pocity a prožitky, i když texty a okolnosti uvedených písní hovoří jinak. Nějak se musím vžít do melodie, která mi připomíná různé události, činy a mezní situace.

Též mi připomíná dějství kolem cestování rozsáhlým časoprostorem, dále pak smutnou, vážnou, anebo hořkou situaci nejen naší země. Takové je hudební cítění - takové jsou osobní hudební pocity a zážitky. Realita však může být úplně jiná - různé období, jiný mrav. Něco mají skladby do sebe - zejména u vážné a populární hudby. Dále bych uvedl, že např. hip hop připomíná společné dění v ulicích, prostě situaci v naší konzumní době, která je přímo automatizovaná. Zato populární hudba míří do lidského vnímání, kde se zobrazí vcítěná situace, i když je nereálná. Záleží však na skladbě, zda směřuje do lidského vědomí, či lidské duše.

Při poslechu vážné a populární hudby mám někdy pocit, že mi zbývají poslední okamžiky v naší zemi před odjezdem do zahraničí, a to z důvodu zklamání a žalostné situace v občanské společnosti. Morálka jde rapidně dolů, jen hrstka lidí si zachovává určitý mravní kodex, což působí velmi smutně až depresivně. Jak dlouho budeme žít v marasmu dnešní doby?

Smutná populární hudba, nebo hudba o lásce nám může naznačit, že současné dějství není zas tak zlé, neboť zde přetrvává určitá naděje. Třeba se naše životy jednoho dne zlepší. Třeba nalezneme cestu životní lásky a harmonie, vždyť není vše ztraceno. Jisté pocity tady jsou, radostná i smutná nálada, povzbudivé kompozice a vcítění se do nich.

Také jsem si všiml, že při nějaké pracovní činnosti je lepší hudbu poslouchat, alespoň populární, či vážnou. Pak pracovní doba rychleji ubíhá, a tak máme radost, že jsme přežili a hlavně prožili tenhle čas. Všechny strany, jak zaměstnanci, tak zaměstnavatelé, mají radost a pozitivní pocit zaslouženého úspěchu.

Skryté hudební cítění není jen pro profesionály - i amatéři a laická veřejnost mají své místo v hudebním vnímání a přednesu. Stačí zvolit citový námět, třeba se jako hudebníci a posluchači přímo rozpláčeme. Radostné i smutné situace jsou součásti našeho životního běhu. Za své hudební cítění a nálady se nelze vůbec stydět, neboť poznáváme, že dokážeme být lepšími lidmi.

Václav Kovalčík

Související odkazy
· Přidat příspěvek k tématu

Nejčtenější příspěvek na téma Teoretická díla - Hudba:
Halleluja mojí duše

Hodnocení příspěvku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:
hlasovat mohou i neregistrovaní!
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti
"Skryté hudební cítění" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
35 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.01 sekund