přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
violetta + 7 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
O liturgickém přednesu v CČSH
Flox - Sunday, 08.02. 2015 - 08:35:56
Téma: Teoretická díla - Hudba

Modernizace a inovace v CČSH jsou v dnešní době třeba. Zároveň lze dodržovat tradice, učit se od okolního světa, inspirovat se dobrem atd.

 

Vážení čtenáři, nemám nic proti Farského Liturgii CČSH, ale někdy mi připadá, že dlouhodobě zpíváme totéž, i když jsou k dispozici různé obměny a rozmanitý výběr písniček ze zpěvníku. I pro mě – jako varhaníka – je to „nekonečné,“ co se týče bohoslužebného přednesu, k tomu přidejme dlouhé kázání, které spíše lidi odrazuje, než přitahuje.

A tak jsem pro to, abychom hráli a zpívali i jiné (songové) liturgie, jež jsou v současnosti umístěné na druhou kolej, a to zcela zbytečně. Jejich „spravedlivá“ reprodukce by udělala liturgický rok mnohem zajímavějším a přitažlivějším.

Možná by byla i ta vytoužená velká účast na bohoslužbách v náboženských obcích Církve československé husitské. Dle mého názoru moderní církev musí být ve svých dílech pokroková a rozmanitá. Vžijme se též do lidí, které to z nějakého důvodu nebaví.

Napadá mě prezentace liturgií, modliteb a biblických textů na válcích, jež připomínají ty nádražní, s nimiž se dá kdykoliv točit. Inspiraci v tomhle nalézám v dálném východu. Uspěchaní lidé by kdykoliv zatočili válci, tím by absolvovali bohoslužbu a modlitby. Určitě by byli spokojeni, přicházeli v hojném počtu, zapalovali svíčky, vzpomínali na zesnulé, vzali si od nich příklad. Pro děti by mělo samozřejmě existovat místo na hraní.

A proto zapojení široké veřejnosti a popularizace liturgií CČSH nesmí být na škodu. Každý by měl věnovat svůj čas, který ve svém životě unese. Něco se musí skutečně dít, aby CČSH v budoucím Sčítání lidu dopadla o mnoho lépe.

Václav Kovalčík

Související odkazy
· Přidat příspěvek k tématu

Nejčtenější příspěvek na téma Teoretická díla - Hudba:
Halleluja mojí duše

Hodnocení příspěvku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:
hlasovat mohou i neregistrovaní!
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti
"O liturgickém přednesu v CČSH" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
35 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.01 sekund