přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
nikdo + 7 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist

Archiv novinek

27.06.2005 10:23 Největší Čech
Jaroslav Heyrovský (1890-1967)
Největší Čech – konečně ta - tak trochu pitomost - minulý týden skončila. Záměrně se vracím k tomuto tématu až tak po dlouhé době, aby odezněly všechny emoce z vyhlášených výsledků a zbyl prostor na (snad) střízlivé hodnocení.
Stejně jako Superstar či jiné soutěže a ankety, i tato k nám připutovala ze zahraničí. Jako Britové srovnávali Churchila s královnou Viktorií a Shakespearem, stejně tak Češi srovnávali Karla IV. s nositelem Nobelovy ceny Seifertem. Seřazení politiků k porovnání s umělci je samo o sobě nešťastné (pozn. Churchil je fenomén sám o sobě, neboť je nositelem Nobelovy ceny za literaturu).
Jména, která v anketě vypadla, jsou jména vědců. Newtonové, Flemingové či český nositel Nobelovy ceny ak. Heyrovský ovlivnili svět daleko více, než nějaký Havel a jemu podobní politici a výsledky jejich práce slouží lidstvu staletí.
U jediného českého nositele vědecké Nobelovy ceny akademika Heyrovského je to od roku 1952. Ta přehlídka neúcty k vědění a vědcům jakoby definovala dobu, ve které se hlasuje.
Spotřební tupá až nevzdělaná společnost s hodnotami na žebříčku moci (proto politici) a peněz (proto umělci) neví a ani ji nezajímá, že jsou to vědci, technici a lékaři, kteří skutečně posouvají svět kupředu. Autora prvního čipu asi nikdo nezná, je zázrak, že občas děti vědí, kdo byl Bell (vynálezce telefonu), Edison ( přes 1000 vynálezů, nejznámější žárovka) či Daimler (spalovací motor), jehož jméno nelze z firemního názvu vynechat, přestože vozidla nesou jméno dcery Benze, španělské Mercedes.
Nazval jsem soutěž „tak trochu pitomou“, protože srovnávání velikosti tak nesouměřitelných kategorií a časových rovin nemá moc smysl. Snad by název Nejznámější či jiné označení bylo lepší než Největší. Nikdo neupře Václavovi Havlovi podíl na nekrvavé protikomunistické revoluci, ale Jan Hus byl reformátorem katolické církve a není v dějinách moc velikánů, kteří by se mu mohli významem celosvětovým (nejen českým) rovnat. Římský císař a český král vlastním jménem Václav IV přejmenovaný díky výchově na francouzském dvoře na Karla IV. byl bezpochyby jedním z největších (a mírových!!!) panovníků své doby, přesto dílo Karla Čapka bylo a je ve své době originální, nenapodobitelné a těžko kdy v českých podmínkách překonatelné. Finančně největším Čechem pak bude rod Baťů a Schwarzenbergů, dnes doplněných o majitele PPF Kellera, kterému se zdálky přibližují (vedle dalších českých privatizačních podivnělegálně-rychlozbohaltíků) „chudáci“ Ivan Lendl (vyděláno tenisem přes 25 mil. dolarů) či režisér Miloš Forman. Největším Čechem by tak klidně mohl být i Rudolf Friml, jehož operety dobyly Ameriku, či starosta Chicaga Dvořák, který vlastním tělem a životem zabránil atentátu na presidenta F. D. Roosvelta.
A zase jsme u toho nesouměřitelného. Snad jediné lze soutěži připsat k dobru, když už finálový večer byl trapně nudný a tradičně „socialisticky“ estrádně neslavnostní. To dobré, to je připomenutí významných českých lidí. Oni sami by nad takovou soutěží mávli rukou jako nad zbytečností. Jejich životy a práce však nebyla pro zbytek národa zbytečností. Beru tedy soutěž nakonec na milost ale „pro Bůh!“ nemohl by vlastní provedení začít dělat skutečný umělec a profesionál? Zabydlení a televizní spacákovou „revolucí“ přisátí šlendriáni velikánům českých dějin dobrou službu neudělali. Ono jen koupit nápad - jak je vidět - nestačí.

Aaron
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
26 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.00 sekund