přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
nikdo + 7 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist

Archiv novinek

03.05.2005 17:29 V dobré společnosti - nejen na minimaxu
Stejnojmenný film je právě vidění ve všech patřičně - na zábavu - orientovaných kinech.
Jedná se o komedii bratří Weitzových, kteří jsou autory "pudových" komedií Prci, prci... a tak dále. Tento film překvapivě není ukázkou pečlivosti filmařů v napodobování rozlitých tělesných tekutin či jiných živočišných obsahů savčího těla, ale je to - řenněme pokus - o komedii se seriózním psychologickým a lidským podtextem. Zda se těmto autorům podařilo vytvořit seriózní a zároveň zábavný film musí rozhodnout každý divák sám, z obecného hlediska z toho tovrba podle "forschrirtu" na "komedii s vážným posláním" čisí jako zkratovost z žehličky od Vietnamců, a i když s pečlivostí sobě vlastní autoři do filmu namontovali opravdu všechny učebnicové prvky tohoto žánru, přesto celému příběhu nakonec věříte asi tak, jako že ta žehlička je "óprafdů nápažovácí."
Recenzentka idnes.cz (mnozí vědi, i jakou dámu se jedná :-) prohlásila tento film za "téměř Americkou krásu." Nebudeme rozšiřovat spekulace o jejím alkoholismu, nicméně si troufnu ohadnout, že jeden z těchto filmů neviděla.
Jedná o opravud "americký sen" (ač je to hnusné klišé) z obou stran - děj popisují novinky.cz takto:
Dan Foreman (Dennis Quaid) se léty i zkušenostmi vypracoval na šéfa inzertního oddělení velkého sportovního časopisu. Dcery téměř dospěly, a i když bez půjček to pořád ještě nejde, zdá se, že životní úroveň jeho dobře fungující rodiny je příjemně stabilizovaná.

Ale teprve šestadvacetiletý Carter se objevuje v jeho kanceláři - jako nový šéf oddělení. Firma musí být dynamická, průbojné a ambiciózní mládí má zelenou, a i když Dan na rozdíl od stejně starých kolegů nedostane padáka, dělat asistenta spratkovi, co by mohl být jeho synem, mu na klidu a pohodě nepřidá. Když se navíc Carter záhy (rovněž bez pozvání) doslova vetře na rodinnou večeři, kde nemůže nepotkat tatínkovu milovanou holčičku Alex, vydají se Danovy těžce zkoušené nervy na pochod...

Vpodstatě tedy pěkný, buržoazní námět o tom, jak po letech práce ve firmě dostat padáka je opravdu tragédie na zhroucení (nezpochybňuji to!), jak se musíme všichni tvářit jinak, než se cítíme a přizpůsobovat se věcem, se kterými nesouhlasíme, a jak má zároveň smysl stát si za svým názorem, a že život a štěstí není jen o penězích, i když je každý a všude chce, že, Mařenko...
Výkony herců jsou průměrné, scénář jim žádné vyjímečné prostory ani neposkytuje, sociální téma je tisíckrát ohrané a nikoli nově zpracované klišé, a po vpodstatě otevřeném konci odcházíte z kina s tím, že to nebylo dost vážné a dramatické (opravdové), aby vás to zasáhlo jako člověka, a zároveň ne dost veselé a komediální, abyste se opravdu bavili. Vyzní to celé opravdu - do ztracena.
Nejsou to Prci..., ale k úrovní Americké krásy má film až příliš daleko na to, aby nezapadl kamsi na třetí kolej filmové historie mezi soukmenovce stejně ploché a nezajímavé. To film "Constantine," který jsem měla možnost shlédnout ve stejném týdnu, Vás aspoň místy pěkně vyděsí, a vyzní v některých sekvencích rozhodně komičtěji. Ale o tom příště.
Animula
PS: Těším se na Vaše názory na můj pokus o úvodník.
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
26 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.00 sekund