přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
TitusSpitz, ElliotAtki + 6 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist

Archiv novinek

27.06.2005 10:35 MINIMAXík dne - Vitin
Jmenuji se Vitin, pocházím od Znojma, kresbě a malování se věnuji od dětství, už ve škole jsem maloval portréty, vyhrál jsem několik školních soutěží v malbě podle modelu, na určené téma a chtěl jsem jít studovat nějakou výtvarnou školu.

Bohužel, i když jsem měl několik doporučení a udělal jsem talentové zkoušky, z politických důvodů jsem se na školu nedostal, jako trucovitý puberťák jsem šel do učení a na malování jsem na nějakou dobu zahořknul.

Naštěstí bylo potřeba dělat tabla, různé nástěnky a tak jsem začal zase malovat. Na vojně jsem opět vyhrál soutěž, chtěl jsem zkusit po návratu do civilu nějakou školu, proto jsem maloval Poustevníka, abych se mohl něčím prezentovat před komisí. V té době jsem začal studovat dějiny umění, techniky malby starých mistrů, natolik mě to uchvátilo, že jsem se rozhodl jít na restaurátora obrazů. Tato díla mě dodnes fascinují svou genialitou.

Zasáhl osud a já se musel ženit, na studia nebyl čas a já zůstal u snů a malování pro radost sobě i druhým. Sice jsem navštěvoval atelier akademického malíře F.S., ale na tvorbu bylo stále méně času. Po revoluci jsem si pořídil keramickou dílnu, nastoupily starosti a já se věnoval malování jen sporadicky. Až do doby, než mi zkřížila plány s podnikáním delší nemoc, musel jsem skončit a vzhledem k tomu, že mám více času, navracím se zase k mému životnímu koníčku a maluji nyní intenzivně, pokud to zdraví dovoluje. Bohužel, vzhledem k tomu, že moje obrazy málokdy zůstanou v mém vlastnictví, nemůžu zatím pomýšlet na výstavu. Ale v současné době se chci zaměřit na přípravu kolekce, se kterou bych chtěl v brzké době nějakou výstavu podniknout.

Jsem členem Moravskoslezských umělců, obrazy prodávám v různých galeriích a byl jsem několikrát vyzván, abych poskytl díla pro výstavu, tak nechci v budoucnu odmítat z důvodu, že mi doma na výstavu nic nezůstalo.

Preferujete malbu nebo kresbu?

To se nedá říct, mám období, kdy kreslím převážně tužkou nebo uhlem, jindy zas většinou maluji olejem. Ona kresba je bezprostřední, nepotřebuji dlouhou přípravu, stačí tužka, papír a námět. Olej je o velké přípravě plátna, šepsu, taky se nedá - pokud se nepodaří - zmačkat a zahodit, je to přece jen drahá záležitost. Ale zase když maluji olejem, je to skoro jako posvátná záležitost, baví mě to.

Nejoblíbenější nástroj na kresbu?

Zase záleží na námětu, ale v poslední době se trochu zaměřuji na tužku, je to přece jen čistší práce.

Největší chyby začínajících malířů?

Řekl bych, že v této době schází mladým trpělivost, v kresbě a malbě to bez ní nejde. Vidím spousty hezkých nápadů, ale provedení je dost špatné, odfláknuté. Hodně brzo chtějí malovat svoje věci, aniž by měli nějakou průpravu. Já si do dneška rád namaluji kopii, abych si osvojil základy práce.

Je uměleckě vzdělání podmínkou pro kvalitní práce? Není to často o protekcích, známých atp., než čistě o talentu?

To je o protekci čím dál více, viděl jsem několik kvalitních výstav umělců, kteří neměli vzdělání a zase naopak. Ten kdo se z různých důvodů na školu nedostane, nahrazuje to samostudiem, které potřebuje daleko více času a trpělivosti a člověk bez zájmu o malování by to vzdal. Proto ten zájem o věc je nakonec to rozhodující v kvalitě tvorby. To může být na škole i v samostudiu, akorát to druhé je obtížnější.

Je možné prosadit se vlastním talentem a pílí - bez konekcí?

No v současné době jsou moderní ostré lokty a bohužel to se odráží i v umění, ti drzejší a se strýčky to mají snazší, ale myslím, že na úkor kvality tvorby, tam se totiž odráží čím dál víc taková nějaká surovost a vulgarita, umění by ale mělo být o citech. Takže kdo na to nemá žaludek, tak moc šancí nemá, bohužel.

Vaši oblíbení malíři? Oblíbený umělecký styl?

Víte, nemám vyloženého oblíbence, každá doba měla své velikány, od kterých se snažím něco odchytit. Začalo to renesancí a Giorgionem, Leonardem až po minulé století Švabinským, z impressionistů Monetem a Goghem konče. Z toho vyplývá, že spíš tíhnu k realismu, pokud budete dobrým zlatníkem, bylo by Vám líto dělat lešení. Proto chci využít mou techniku ve svých obrazech, ale potřeboval bych víc času na svoje věci. Nápady by byly, ale doba a živobytí tlačí.

Sledujete současné české malíře? Kdo Vás zaujal?

Přestal jsem sledovat současnost, moc mi na to nezbývá čas, navíc současným trendům moc nerozumím.

Váš nejlepší přítel?

Toho asi neznáte, ale přes internet jsem poznal spoustu dobrých lidí, kteří se umění věnují a jeden Nemravný člověk je mi obzvlášť blízký, on už bude vědět. No a potom nesmím zapomenout na našeho psa Artura.

Co říkáte na prostor věnovaný kultuře v ŘR?

No moc se toho nedělá, dnes je zisk na prvním místě, vše se vrhá do komerční muziky, kde jsou obrovské tlaky, ale to ostatní je na okraji zájmu společnosti. O nějakém sponzorství výtvarníků a začínajících umělců jsem tady neslyšel. Holt superstar je ziskovější.

Oblibeny zpěvák/zpěvačka?

Jsem zase přívržencem starého, dobrého rocku, kapel jako Deep Purple, Uriah Heep, Sabath, zkrátka dnešní hudba, jestli je to hudba, by mě dostala do blázince, sladký popík, techno, to je silný kafe.A nikomu to nic neříká, texty o ničem, ne nemusím.

Co nebo kdo Vás inspiruje?

Každá situace, kterou člověk intenzivněji prožívá, je inspirací, ve svém věku se vracím ke spíše obyčejným věcem, které už současná doba ani nevnímá.

Co v umění nesnášíte?

Vulgárnost, vzájemnou nevraživost, to, že se umění podřizuje atmosféře kolem, jako ta všeobecná vulgarita, chtivost, povrchnost, místo toho, aby se umění snažilo probudit v lidech to lepší, hlubší city, smysl pro krásu, jít životu tzv. pod kůži.

Rada všem začínajícím umělcům?

Aby se nepodřizovali módnosti, když je módní hnus, tak ho přece nemusím malovat, nebát se předat druhým lásku a smysl pro city, smysl pro krásu. Věnovat dostatek času technice malby a kresby, účinek díla je potom ještě větší. Nenechat se odradit bezohledností a neomaleností, ale přistupovat k umění s pokorou, s úctou a s láskou.

Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
26 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.00 sekund